Derneğimizin 2. İstişare Toplantısını 15-16 Haziran 2019’da Gaziantep İslahiye’de İslami Değerler Akademisi’nde gerçekleştirdik.

Dernek başkanımız Mustafa Yıldız başkanlığında yapılan toplantıya İstanbul, Konya, Van, Bursa ve Isparta’dan derneğimizin üyeleri ile gönüllüleri katıldı.

2 gün süren istişare toplantısında Başkanımız Yıldız İDEA’nın Çad’da yürüttüğü yardım faaliyetleri ve projeler hakkında bilgi vererek değerlendirmelerde bulundu.

“Nerede olursak olalım orada iyilik yapalım. Biz iyiliğin inşacısı olmak istiyoruz” diyen Yıldız, Çad’da 6 milyon insanın sağlıklı suya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Yıldız, 2018 yılında Çad’da yüz adet su kuyusu açtıklarını, bu rakamın şu an itibariyle 300’e ulaştığını belirterek: “Bu yıl ki hedefimiz su kuyusu sayısını bine çıkarmak. Bu rakam Çad’da sağlıklı suya ihtiyaç duyan nüfusun %5’ine tekabül ediyor” dedi.

“Bu toplumun genlerinde iyilik damarı var” diyen Yıldız, “Ancak biz sadece iyiliğin aracısı olmak istemiyoruz, biz Çad’da iyiliği inşa etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Mustafa Yıldız, derneğimizin Çad’da yapmayı planladığı projeler hakkında da bilgilendirmelerde bulundu. Yıldız, Çad’da Sağlık merkezi, Doğumevi projesi, 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu tarzında 2 derslik kompleks projesi, Kur’an dağıtım merkezi, Matbaa projesi gibi projeleri hayata geçirmek için çalışmalar yürüttüklerinden bahsetti.

Yıldız, yaptıkları yardımlar karşılığında Çad halkı ve hükümetinden bir şey istemediklerini, sadece dua istediklerini de dile getirdi.

Mustafa Yıldız’ın değerlendirmelerinin ardından üyeler ve gönüllüler söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdi. Daha sonra, yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle Çad’daki kurban organizasyonları masaya yatırılarak Çad’a gidecek ekipler belirlendi.

Derneğimizin 2. İstişare Toplantısı, katılımcı üyelere hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.