Derneğimiz bir yandan Çad’da yardım faaliyetlerine devam ederken bir yandan da Çad’ın kültür ve düşünce hayatına katkıda bulunmayı sürdürüyor. Kitabe Yayınevi markasıyla ilk olarak Dr. Rukiye Abdurrahman Ömer el-Mahi’nin “Çad’da Misyonerlik Faaliyetleri (1940-2000)” adlı kitabını basan derneğimiz geçtiğimiz ay Çad’la ilgili yeni bir eser daha neşretti.

Basımını İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz Dr. Necla İbrahim Abdullah’ın “Fert ve Toplum Sağlığı” isimli kitabını, başkent Encemine’deki Müna Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz bir programla katılımcılara dağıttık. Kitabın tanıtım programına Melik Faysal Üniversitesi Rektör yardımcısı, diğer üniversitelerin yetkilileri ve hocaları, basın mensupları, kitabın yazarı Dr. Necla İbrahim  Abdullah ile çok sayıda davetli katıldı. Programın onur konuğu olan Dernek başkanımız Mustafa Yıldız toplantıda bir sunum gerçekleştirdi.

Bastığımız eserlerle ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkanımız Mustafa Yıldız şunları dile getirdi: “Çad Yüksek İslam Konseyi Başkanı Dr. Muhammed Hatır’a, basılmasını sağladığımız Çadlı akademisyenlerin kitaplarından söz ettim. Başkanın kitaplarını basma ve Çad’da dağıtma konusunda da anlaştık. İDEA olarak Çad’ın ilim ve düşünce hayatına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Çok yakın zamanda İDEA’nın basılıp dağıtılmasına vesile olduğu kitaplara atıfta bulunulmadan Çad’ın tarihinin yazılması imkansız hale gelecek inşallah.”

Başkanımız Mustafa Yıldız, Çad Milli Eğitim Bakanı’nın eşi Dr. Rukiye Abdurrahman Ömer el-Mahi ve Dr. Necla İbrahim Abdullah’ın kitaplarının birer nüshasını Encemine Eğitim Enstitüsü’nün kütüphanesine koyarken, öte yandan Dr. Necla İbrahim Abdullah’ın kitabının tanıtımıyla ilgili Müna Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz program Çad televizyonlarına haber konusu oldu.