Derneğimizin çalışmaları ve projeleriyle ilgili Çad’da verimli temaslarda bulunan Başkanımız Mustafa Yıldız yaklaşık bir aylık ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Yıldız, Çad’daki temaslarını şöyle sıraladı:

-Başta Çad Dışişleri Bakanı Şerif Muhammed Zeyn, Adalet Bakanı Cuma Arabi, Milli Eğitim Bakanı Ebubekir Sıddık Şurama, Hayvancılık Bakanı Gayang Souare ve Yüksek İslam Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Hatır İsa olmak üzere pek çok yetkili ile görüşmeler yaptık.

-Türkiye’nin Encemine Büyükelçisi Erdal Sabri Ergen ile 15 Temmuz Parkı’nın yapımı konusunda değerlendirmelerde bulunduk.

-TİKA ile işbirliği içinde dikiş atölyesi açtık. Mabiruyu kasabasında yaptığımız Suffa Medresesinin açılışını yaptık.

-İDEA EĞİTİM MERKEZİ’nin açılışını yaparak seminerlere başladık. Burada öğretmenlere ve medya mensuplarına yönelik iki seminer düzenledik ve katılımcılara sertifikalarını verdik.

-Adalet Bakanı ile yaptığımız protokol sonucu Cezaevlerini Islah Projemiz kapsamında 10 tane cezaevinin su sorununu çözdük. Ayrıca Encemine Cezevi’nde ortaokul bitirme sınavlarında başarılı olan mahkumlara hediyeler verdik.

-Milli Eğitim Bakanı ile yaptığımız protokol sonucu Çad’daki Eğitimi destekleme projemiz kapsamında okula gidemeyen çok sayıda öğrencinin kaydını yaptırdık ve kırtasiye malzemesi dağıttık.

-Çad’daki kültürel hayatı destekleme projemiz kapsamında bastığımız Çadlı ilim adamlarının ve akademisyenlerin kitaplarını dağıttık.

-Yeni yapacağımız Erol Battal Kız Yetimhanesi için Adalet Bakanı Cuma Arabi’nin desteğiyle yer teminini yaptık. Yakında yetimhanenin inşaatına başlayacağız.

-Dışişleri Bakanı Şerif Muhammed Zeyn ile görüşmemiz sonucu ikamet ve uzun süreli vize sorununu hallettik.

-Maarif Vakfı ile işbirliği içinde geniş katılımlı bir futbol turnuvası düzenleme konusunda görüş birliğine vardık.

-Milletvekili Şeyh Abakır Hasan’ın talebi doğrultusunda Mesakıt şehrindeki Nur Medresesinin tadilatı ile ilgili çalışmaları başlattık.

-Birçok medresede mushaf dağıtımı gerçekleştirdik.

-Kardeşlik Seferberliği medrese inşaatını başlattık.

-6 kuyu ekibi kuyu çalışmalarına aralıksız devam etti. Açılan kuyu sayısı 500’e yaklaştı.

-Adalet Bakanlığı’nın bahçesine yapacağımız mescid için hazırlıkları tamamladık.

-İDEA’nın Çad’da daha büyük haklara ve imkanlara sahip olmasını sağlamak için resmi olarak Ekonomi ve Planlama Bakanlığına kayıt başvurumuzu yaptık.

-Yılbaşından sonra Encemine’de açacağımız ÇAD ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ile ilgili hazırlıklarımıza başladık.

-Düzenleyeceğimiz Türkiye-Çad Kültür Haftası ile ilgili bazı kurumlarla fikir teatisinde bulunduk.

-En önemlisi yetim çocuklarla buluşup hasret giderdik.