En önemli ihtiyacın su olduğu Orta Afrika ülkesi Çad’da güneş enerjisiyle çalışan su kuyusu açarak bir ilke imza attık.

Çad’da eğitim, mesleki eğitim, dikiş atölyesi, su kuyusu, insani yardım ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren derneğimiz çalışmalarını artırarak sürdürüyor. Çad halkının birincil problemlerine derman olmaya çalışan derneğimiz bölgenin en önemli ihtiyacının su olduğunu göz önünde bulundurarak su kuyusu sayısını her geçen gün artırıyor.

Çad’da 1,5 yıl içerisinde 550 adet su kuyusu açan derneğimiz bir ilke daha imza attı. Şimdiye kadar tulumba tarzı su kuyusu açan derneğimiz ilk defa Şato tarzı güneş enerjisiyle çalışan depolu su kuyusu açtı. Bölgedeki enerji sıkıntısı nedeniyle güneş enerjisiyle çalışan su kuyusunu Çad’ın Karal şehri Dirk Köyünde hizmete açtık. Başkanımız Mustafa Yıldız, DOĞU TÜRKİSTAN adını taşıyan su kuyumuzun açılışını Çad Milli Eğitim Bakanı Ebubekir Sıddık ile birlikte yaptı. Düzenlenen açılış programına bölge halkı da iştirak etti.

Güneş enerjisiyle çalışan su kuyuları, güneş panelleri vasıtasıyla elektrik üretilip kullanılan su kuyularıdır. Güneş enerjili su kuyuları, güneşten gelen ve hiçbir işletme masrafı olmayan bedava bir enerji kaynağı olduğu gibi aynı zamanda çevre dostudur. Bu tarz kuyularda insan gücüne gerek yoktur; kendi başına çalışırlar, yakıt istemezler, su depolama imkanına sahiptirler ve uzun ömürlüdürler. Tulumba tarzı kuyularda ise insan gücüne ihtiyaç vardır. Tulumba kolu bir aşağı bir yukarı hareket ettirilerek kuyudan su çekilir.

Şato tarzı olarak nitelendirilen su kuyumuzdan çok sayıda insanın istifade etmesi bekleniyor.