Faaliyetlerimizle Çad’da Binlerce İnsanın Hayatına Dokunuyoruz

Orta Afrika ülkesi Çad’da yürüttüğümüz faaliyetlerle binlerce insanın hayatına dokunmaya devam ediyoruz.

Genel Başkanımız Mustafa Yıldız ve beraberindeki heyet Covit -19 yasaklamaları nedeniyle Çad’daki programlarını erken sonlandırarak Encemine Havaalanı uçuşa kapanmadan Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

Heyetimiz her ne kadar Abeşe’de çok sayıda depolu su kuyusu açma projemizi, Bokoro’daki okul açılışımızı, Karal’daki Mescid açılışımızı, Encemine’deki yapımı tamamlanan depolu su kuyularının açılışlarını, Şarika Yetimhanesi’nin tadilatını, Sağlık Bakanı ile görüşerek Mulku’daki Doğum Kliniği’nin bakanlığa devrini vb. daha pek çok projeyi ertelemek zorunda kalsalar da 2 haftalık süreyi çok yoğun ve verimli geçirdi.

Heyetimiz Çad’da kaldıkları süre zarfında şu projeleri ve görüşmeleri gerçekleştirdi:

– Çad Milli Eğitim Bakanı’nın katılımı ile “Çad’da Susuz Okul Kalmayacak” projemiz kapsamında suyu olmayan 109 okula açmaya başladığımız depolu kuyulardan bazılarının açılışı gerçekleştirildi.

– İnşaatı tamamlanan “Erol Battal Kız Yetimhanesi”nin açılışını yapıldı, yetim kızlarımız yetimhanede kalmaya başladılar.

– Encemine Büyükelçiliğimiz, TİKA ve Maarif Vakfı ziyaret edildi. Çalışmalarımız hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

– İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri seçilen Hüseyin İbrahim Taha ile görüşüldü, yeni görevi dolayısıyla Başkanımız Mustafa Yıldız tarafından tebrik edildi.

– Adalet Bakanı Cuma Arabi ile görüşüldü. Adalet Bakanlığı ile yaptığımız projeler değerlendirildi.

– Milli Eğitim Bakanı Ebubekir Sıddık Şoroma ile bir görüşme gerçekleştirildi.

– Çad Yüksek İslam Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Hatır İsa ile görüşerek İslam konseyi ile yaptığımız ve yapacağımız projeleri değerlendirdik.

– Çad’daki ilk göz ağrımız, Mandalia’daki İslami Değerler Akademisi Medresesindeki çocuklarımız ziyaret edildi.

– Yetimhanelerimiz ziyaret edildi, yetimlerimizle hasret giderildi.

– İlgilenecek yeni yetimhaneler ve medreseler bulunarak ziyaret edildi.

– Çok sayıda sendika, vakıf dernek ve resmi kurumların yetkilileri ile görüşüldü. Onlar için yapabileceğimiz projeler değerlendirildi.

– Birçok bölgede tulumba kuyu açılışlarımız sürdürüldü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Son Eklenenler

Kurbanda bu yıl da Afrika’dayız.

İDEA olarak bu yıl kurbanlarınızı Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Çad, Uganda, Tanzanya ve Kenya’da keseceğiz. Kurban alımlarını gerçekleştirdik. Kurbanlarımız büyükbaş

Devam »

İDEA’YA TEŞEKKÜR BERATI

Çad İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Abdurrahman Gulamala, Dernek Başkanımız Mustafa Yıldız’a İdea’nın Çad’daki faaliyet ve çalışmalarından dolayı hükümet adına

Devam »