Ana Sayfa FAALİYETLER

FAALİYETLER

Salih Menderes Günaydın Doğum Polikliniği

15 milyon nüfuslu bir şehir olan Çad’da 6 milyon insan sağlıklı suya ulaşamıyor. İnsanlar kilometrelerce mesafeden ya elleriyle ya da hayvanlarla su taşıyor. Ulaştıkları su sağlıksız olduğu için pek çok insan bu nedenle hastalanmakta ve yaşamını yitirmekte. Bundan ötürü İDEA Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği olarak Çad’da sürekli su kuyusu açıyoruz. Açtığımız bu kuyular sayesinde binlerce insan sağlıklı suya kavuşuyor.

Su Kuyusu

15 milyon nüfuslu bir şehir olan Çad’da 6 milyon insan sağlıklı suya ulaşamıyor. İnsanlar kilometrelerce mesafeden ya elleriyle ya da hayvanlarla su taşıyor. Ulaştıkları su sağlıksız olduğu için pek çok insan bu nedenle hastalanmakta ve yaşamını yitirmekte. Bundan ötürü İDEA Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği olarak Çad’da sürekli su kuyusu açıyoruz. Açtığımız bu kuyular sayesinde binlerce insan sağlıklı suya kavuşuyor.

Kurban

İDEA olarak vacip kurbanlarınızı, adak, akika ve şükür kurbanlarınızı usulüne uygun bir şekilde Çad’da kesiyoruz. Şu ana kadar binlerce kurban kestik ve kesmeye devam ediyoruz. Kesilen kurbanları medrese öğrencilerine, yetimlere, yoksullara, engellilere ve diğer ihtiyaç sahiplerine dağıtarak emanetlerinizi yerine ulaştırmış oluyoruz.

Yetim ve Yetimhane

Çad’da ortalama insan ömrü 55 olduğu için çok sayıda öksüz ve yetim var. Dünyanın en yoksul birkaç ülkesinden biri olan Çad’da yetimler çok zor şartlar altında yaşıyorlar. Başkent Encemine’de 3 tane yetimhanemiz bulunuyor. Burada kalan yetimlerin yaşam koşullarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yıl boyunca iaşelerini temin ediyor, hocalarının ve personelinin maaşlarını veriyor, iyi bir eğitim alabilmeleri için maksimum çaba sarfediyoruz.

Mushaf Dağıtımı

Çad’da Kur’an eğitimi çok yaygın. Çocuklar luh denilen tahta levhalarla Kur’an öğreniyorlar. Ülkede mushaf basacak herhangi bir matbaa yok. Mushaflar daha çok, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan’dan geliyor. İDEA olarak şu ana kadar Kur’an talebelerinin mushaf ihtiyacını karşılamak için binlerce mushaf, meal ve dini kitap dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz.

Yetim Anneleri Dikiş Atölyesi

Çad’da çok sayıda yetim annesi var. Herhangi bir devlet desteğinin olmadığı ülkede ailenin bütün yükü bu kadınların omuzunda. Geçimlerini sağlamak için bir işe ihtiyaçları var. İDEA olarak yetim annelerinin meslek sahibi olabilmeleri, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmeleri için DİKİŞ ATÖLYELERİ açıyoruz. Yetim anneleri hem meslek öğreniyorlar hem de onları diktikleri kıyafetleri yetimlere ve medrese öğrencilerine dağıtıyoruz.

Ramazan Faaliyetleri

Ramazan ayında yetim annelerine, engellilere ve yoksullara gıda kolisi dağıtıyoruz. En azından Ramazan’da tencereleri kaynasın diye çaba sarfediyoruz. Çad’da, Suriye’de ve Filistin’de kardeşlik sofrası kurarak toplu iftar programları düzenliyoruz. Özellikle Çad’da yetimlere ve medrese öğrencilerine düzenli bir şekilde iftar yemeği veriyoruz. Böylece yetimlerin ve yoksulların mübarek ayın bereketiyle bir nebze de olsa rahat bir iftar yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Okul, Mescid ve Medrese

Çad’da ihtiyaç duyulan yerlere mescid, medrese, yetimhane, sağlık ocağı, okul ve derslikler inşa ediyor veya bunların tadilatlarını yapıyoruz. Ülkede resmi okulların yanısıra çok sayıda Kur’an eğitimi veren medrese var. İmkansızlıktan dolayı pek çok çocuk duvar diplerinde yahut izbe yerlerde eğitim görüyorlar. Çocukların gölgelenecekleri bir gölgelikleri bile yok. Çocukların daha iyi koşullarda Kur’an öğrenebilmeleri için medreseler yapıyoruz, bunların fiziki şartlarını iyileştiriyoruz, hocalarının ücretini veriyor, kıyafet ve yiyecek yardımı yapıyoruz.

Eğitim

Çad’daki üniversitelere, kütüphanelere, okullara ve medreselere bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi, ofis malzemeleri, kitap, kırtasiye ve benzeri araç gereç desteği sağlıyoruz. Medrese ve okulda eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemesi dağıtıyoruz. Yoksul öğrencileri, parasını vererek okullara kayıt yaptırıyoruz. İstanbul’da kurduğumuz Kitabe Yayınevi ile Çadlı ilim adamlarının, akademisyenlerin ve yazarların kitaplarını basarak bu kitapları Çad’da dağıtıyoruz. Böylece Çad’ın ilim, fikir, kültür ve eğitim hayatına katkıda bulunuyoruz.

Dikiş Atölyeleri

Yıl boyunca Dikiş Atölyelerimizde ürettiğimiz kıyafetleri yetimlere ve medresedeki çocuklara dağıtıyoruz. İDEA olarak şu ana kadar binlerce kıyafet dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz. Çadlı yoksul çocukların-yetimlerin yüzlerini yeni kıyafetlerle güldürüyor, gönüllerini ve dualarını alıyoruz.