Dernek başkanımız Mustafa Yıldız ve beraberindeki heyet Çad’da yoğun temaslarda bulundu.

28 Temmuz 2019 Pazar günü Çad’a giden Dernek başkanımız Mustafa Yıldız ve beraberindeki yardım heyetimiz Kurban Bayramı öncesinde Çad’da yoğun temaslarda bulundu.

Encemine Eğitim Enstitüsü Kütüphanesi için Türkiye’den götürdüğümüz 10 adet dizüstü bilgisayar Dernek başkanımız Mustafa Yıldız tarafından yetkililere teslim edildi. Böylelikle öğretmen adayları artık bilgiye daha kolay ulaşma imkanı elde edecek.

İstanbul’da basılarak Çad’a götürülen Çad Milli Eğitim Bakanı’nın eşi Dr. Rukiye el-Mahi ile Dr. Necla İbrahim’in Arapça kitaplarının birer nüshası da yine Başkanımız tarafından Enstitü’nün kütüphanesine konuldu. Kalan kitaplar ise Çad’da dağıtılacak.

Öte yandan Çad Yüksek İslam Konseyi Başkanı Dr. Muhammed Hatır İsa ile görüşen Başkanımız Yıldız, İsa ile İDEA’nın Çad’da yaptığı çalışmalar üzerine karşılıklı değerlendirmelerde bulundu.

İslam Konseyi Başkanı, Çad’da yaptığı çalışmalardan dolayı Derneğimize teşekkür etti. Başkan İsa’ya, basılmasını sağladığımız Çadlı akademisyenlerin kitaplarından söz eden Yıldız, Başkanın kitaplarını basma ve Çad’da dağıtma konusunda da anlaşmaya vardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yıldız: “İDEA olarak Çad’ın ilim ve düşünce hayatına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Çok yakın zamanda İDEA’nın basılıp dağıtılmasına vesile olduğu kitaplara atıfta bulunulmadan Çad’ın tarihinin yazılması imkansız hale gelecek” dedi.

Yıldız, Türkiye’ye karşı muhabbeti olan Çad Milli Eğitim Bakanı Ebubekir Sıddık ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Başkanımızı evine davet eden Bakan Sıddık ile Türkiye ve Çad üzerine uzun bir sohbet gerçekleştirildi.

Bunların yanı sıra yardım heyetimiz, geçtiğimiz ay derneğimiz vasıtasıyla formalarına kavuşan yetimhanemizdeki çocukların mahalle takımıyla yaptığı maçı da izledi.

İDEA heyeti, Çad’da kalıcı projelerimizden biri olan Yetim Anneleri Dikiş Atölyesi’ndeki çalışmaları da yerinde denetledi. Bayram öncesi Çadlı kadınlar yetimler için yoğun bir şekilde kıyafet dikimine devam ediyor.