İDEA olarak, insani yardım çalışmalarımız kapsamında 15 milyon nüfuslu Çad’da hayırseverlerimizin desteğiyle su kuyuları açıyoruz. Peki neden su kuyusu?

Su; yaşam kaynağı, ferahlık, bolluk, bereket ve temizlik demektir. Fakat gelin görün ki dünya üzerinde yaklaşık 700 milyon insan bu nimetten faydalanamıyor. Milyonlarca insan sağlıklı ve temiz su nimetinden mahrum bir şekilde hayatını idame ettirmeye çalışıyor.

Dünya verilerine göre; 144 milyon insan su ihtiyacını çamurlu su birikintilerinden karşılamak zorunda kalıyor. Kirli sulara bağlı hastalıklar sebebiyle çeşitli bölgelerde çok sayıda can kayıpları yaşanıyor. 206 milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.

İnsanlar kilometrelerce uzaklıktan elleriyle ya da hayvanlarıyla su taşımak zorunda kalıyorlar. Erkekler çalıştıkları için bu işi çoğunlukla kadınlar ve çocuklar yapıyor. Bu nedenle çocuklar eğitimlerinden, kadınlar ailelerinden ve evlerinden uzak kalıyorlar.

Sağlıklı ve temiz suya erişimin oldukça zor olduğu coğrafyalardan biri de Orta Afrika ülkesi Çad… Halihazırda susuzluk, Çad’ın en temel sorunlarından birini teşkil etmeye devam ediyor. 15 milyonluk şehirde 6 milyon insan sağlıklı suya ulaşamıyor. Ulaşılan su sağlıksız olduğu için pek çok insan hastalanmakta ve yaşamını yitirmektedir.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, su kuyusu açmayı temel çalışma alanımız olarak belirledik ve 1,5 yıl önce Çad’da insani yardım çalışmalarına başladık. 1,5 yıl gibi kısa sürede 740 su kuyusu açtık. Açtığımız bu kuyular sayesinde 300 binden fazla insan sağlıklı suya kavuşmuş oldu.

İDEA olarak Çad’da aylık ortalama 60 su kuyusu açıyoruz. Hedefimiz 1000 köye 1000 su kuyusu… Açtığımız su kuyuları sayesinde yeryüzüne fışkıran her su damlası insanlığa ve dünyaya umut oluyor, olmaya da devam edecek.