Türkiye-Çad Dostluk Çeşmesi’ni Hizmete Açtık

Osmanlı bakiyesi Abeşe şehrinde yaptırdığımız Türkiye-Çad Dostluk Çeşmesi’ni Genel Başkanımız Mustafa Yıldız’ın katılımıyla hizmete açtık.

Çad’ın başkenti Encemine’ye dokuz yüz kilometre uzaklıktaki Abeşe şehrinde yaptırdığımız Türkiye-Çad Dostluk Çeşmesi’ni 08 Haziran 2021 Çarşamba günü törenle hizmete açtık. Açılış için şehre giden Genel Başkanımız Mustafa Yıldız ve İDEA ekibini Abeşeliler şehrin girişinde coşkuyla karşıladı.

Düzenlen törene Abeşe halkı ve resmi yetkililer katıldı. Törende kalabalık bir topluluğa hitap eden Genel Başkanımız Mustafa Yıldız daha sonra çeşmenin belgelerini yetkililere teslim ederek hayırlı olması temennisinde bulundu.

İDEA logosu şeklinde tasarladığımız Türkiye-Çad Dostluk Çeşmesi iki ülke ve iki toplum arasındaki kadim dostluğu simgeleyecek bir eser olması açısından büyük önem arzediyor.

Osmanlı bakiyesi bir şehir olan Abeşe’nin halihazırda en temel sorunu su sorunu. Kuyu maliyetleri yüksek olduğu ve Başkente çok uzak olduğu için STK’lar çok fazla kuyu açmayı tercih etmiyor. Bu yüzden su sorunu çözülemiyor.

İDEA olarak Abeşe’nin su sorununu önemli ölçüde çözecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Şehre su veren ama enerji yetersizliği dolayısıyla şehrin su ihtiyacını karşılayamayan şehir şebekesini çalışır hale getirerek su sorununu kökten çözmenin yolunu araştırıyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Son Eklenenler

Kurbanda bu yıl da Afrika’dayız.

İDEA olarak bu yıl kurbanlarınızı Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Çad, Uganda, Tanzanya ve Kenya’da keseceğiz. Kurban alımlarını gerçekleştirdik. Kurbanlarımız büyükbaş

Devam »

İDEA’YA TEŞEKKÜR BERATI

Çad İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Abdurrahman Gulamala, Dernek Başkanımız Mustafa Yıldız’a İdea’nın Çad’daki faaliyet ve çalışmalarından dolayı hükümet adına

Devam »