Vedday Sultanı, Derneğimizin Abeşe şehrinde yaptığı ve yapacağı çalışmalara teşekkür etmek için Başkanımız Mustafa Yıldız ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çad Devleti kurulmadan önce Çad topraklarında hüküm süren üç tane Sultanlıktan biri olan Vedday Sultanlığının tarihi Abbasilere kadar dayanıyor. Vedday Sultanlığının Osmanlılarla da 400 yıla uzanan bir ilişkisi var. Çad Devleti kurulduktan sonra da bu Sultanlıklar yarı resmi fiili varlıklarını sürdürdüler. Bugün bu Sultanlıklar bizzat Devlet tarafından da toplumsal bir gerçeklik olarak kabul ediliyor ve varlıklarını sürdürüyorlar.

Bugün Vedday Sultanı Derneğimizin Abeşe’de yaptığı ve yapacağı çalışmalara teşekkür etmek için Genel Başkanımız Mustafa Yıldız ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çad’daki partnerimiz aracılığıyla bir teşekkür videosu yollayan Vedday Sultanı en kısa zamanda Başkanımız Yıldız’ı Abeşe’de misafir etmek istediklerini söyledi. Başkanımız Yıldız ise Sultanı Türkiye’ye davet ederek kendisini ağırlamak istediklerini bildirdi.