Yıldız: Desteklerinizle Çad’da Zoru Kolay Kılıyoruz!

Genel Başkanımız Mustafa Yıldız Çad’daki yoğun programını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Bir süredir Çad’da bulunan Genel Başkanımız Mustafa Yıldız yoğun bir programı tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Yıldız, Çad’da kaldığı süre içerisinde çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi, birçok proje için işbirliği protokolü imzaladı, su kuyusu açılışlarında bulundu.

Başkanımız Mustafa Yıldız’ın gerçekleştirdiği programlardan bazıları şöyle:

– Kurbanlık hayvan alımlarımızı yaptık. Bu yıl 1.000 büyükbaş kurban kesmeyi planlıyoruz.

– Bokoro’da yaptığımız 7 derslikli okulun ve depolu su kuyusunun açılışını yaptık. Bokoro şehir su şebekesinin elektrik sorununu çözerek çalışır hale getirmek için gerekli görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

– Abeşe’de “Türkiye-Çad Dostluk Çeşmesi”nin açılışını yaptık. Abeşe hürriyet meydanına yaptığımız bu çeşme Türkiye-Çad dostluğunu simgeleyen eserlerden biri olacak. Ayrıca Abeşe’nin şehir su şebekesinin elektrik sorununu çözerek şehrin su sorununu önemli ölçüde azaltacak bir proje üzerine çalışıyoruz.

– Başkent Encemine’de Yetim anneleri dikiş atölyemizi açarak burada, daha önce eğitim verdiğimiz kadınlara istihdam oluşturmaya başladık.

– “Çad’da Susuz Okul Kalmayacak” projemiz kapsamında tamamlanan depolu kuyularımızın açılışını yaptık. 109 okuldan 20 tanesi suya kavuştu. Diğerleri de en kısa zamanda kavuşacak inşallah.

– Mandalia’da yaptırdığımız mescid en kısa zamanda tamamlanacak.

– Mulku’da yaptırdığımız sağlık merkezi tamamlanmak üzere. Yakında açılışı yapılacak.

– Kendi kendine yeten köyler oluşturmak için BİZİM KÖYLERİMİZ projesini başlattık.

– Encemine Üniversitesi rektörü ile görüşerek Üniversite bahçesine yapacağımız şadırvan projemizi başlattık. İlerleyen günlerde üniversite için bir sağlık merkezi yapmaya karar verdik.

– Encemine Belediye Başkanı ile görüşerek şehir merkezine yapacağımız Türkiye-Çad Dostluk Çeşmesi’nin yeri ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Ayrıca Encemine itfaiyesinin su sorununu çözmek için gerekli girişimlere başladık.

– Pek çok medresede mushaf dağıtımı yaptık.

– Çad Adalet Bakanı ile görüşerek iş birliği protokolümüzü uzatma kararı aldık. Adalet Bakanlığı ile ilgili projelerimize devam edeceğiz.

– Çad Milli Eğitim eski Bakanı Ebubekir Sıddık beyefendi evine davet etti. Beyefendi ile görüş alışverişinde bulunduk.

– Çad Dışişleri Bakan Yardımcısı Ömer Bin Davut ofisimizi ziyaret etti. Beyefendi ile güneyde yapacağımız projeler konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

-Mesakıt Milletvekili Şeyh Abakır ofisimizi ziyaret etti. Beyefendi ile Mesakıt’ta yaptığımız ve yapacağımız projeleri konuştuk.

– Çad Yüksek İslam Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Hatır İsa ile görüştük. Şeyh ile birlikte yaptığımız projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

– Yüksek İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Abduddaim ofisimizi ziyaret etti. Şeyh ile güneydeki mühtediler ile ilgili birlikte yürüttüğümüz eğitim projemizi değerlendirdik.

– Çad Askeri Geçiş Konseyi Genel Sekreteri Cuma Arabi beyefendi evine davet etti. Beyefendi ile İDEA’nın Çad’da yaptığı çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

– Çad ile ilgili kitapları yayınlamaya devam ediyoruz. Çadlı bir akademisyenin Osmanlı Döneminde Libya Fransa İlişkileri isimli çalışmasını Kitabe Yayınevinin 6. Kitabı olarak yayınlama kararı aldık.

– Encemine Büyükelçimiz Kemal Kaygısız beyefendi ile görüşerek İDEA’nın Çad’daki çalışmaları konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

– Kız ver erkek yetimhanelerimizdeki yavrularımızla hasret giderdik.

– Programımızda olmasına rağmen yoğunluk dolayısıyla Kültür Bakanı ile görüşmemizi ertelemek zorunda kaldık. Aynı şekilde kitaplarını yayınladığımız akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştireceğimiz İDEA ÇAD’DAKİ KÜLTÜREL HAYATI DESEKLİYOR programını da ertelemek zorunda kaldık.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Son Eklenenler

Kurbanda bu yıl da Afrika’dayız.

İDEA olarak bu yıl kurbanlarınızı Afrika’nın en yoksul ülkelerinden Çad, Uganda, Tanzanya ve Kenya’da keseceğiz. Kurban alımlarını gerçekleştirdik. Kurbanlarımız büyükbaş

Devam »

İDEA’YA TEŞEKKÜR BERATI

Çad İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Abdurrahman Gulamala, Dernek Başkanımız Mustafa Yıldız’a İdea’nın Çad’daki faaliyet ve çalışmalarından dolayı hükümet adına

Devam »